איך להתמודד עם קנאה במערכות יחסים פתוחות

| 26 ביוני 2012 | 3 תגובות

קנאה קיימת בכל מערכת יחסים שהיא. זה רק טבעי שזוג שנמצא במערכת זוגית ירצה להרגיש בטחון ולדעת שבן הזוג נאמן באלף אחוז. מתוך חוסר ביטחון שאצל כולנו יש ברמה כזו או אחרת, אנחנו עשויים לחשוב שמכל מיני טעמים אולי יש לנו סיבה לדאוג? לפעמים הקנאה מוצדקת (כלומר בן הזוג באמת מראה סימני עניין באנשים אחרים) אבל הרבה מאוד פעמים הקנאה מכניסה רגשות שליליים כאשר אין שום סיבה. האירוניה היא שלפעמים הקנאה עצמה היא זו שדוחפת את אחד מהצדדים החוצה וגורם לקשיים בזוגיות ולפעמים עד פירוק שלה. עכשיו קחו את כל זה ודמיינו מערכת יחסים שהיא שונה במהותה ממערכת יחסים רגילה – מה עושים עם קנאה במערכת יחסים פתוחים?

מה זה בכלל מערכת יחסים פתוחים

יחסים פתוחים תמיד היו איזה משהו מסתורי למי שלא חי את זה. מדובר בבחירה של בני זוג לקיים מערכת זוגית לכל דבר עם שינוי אחד "קטן": ממערכת יחסים רגילה: אצלם מעורבים אנשים נוספים בקשר. מה זה אומר? כל אחד מהם רשאי לקיים יחסי מין עם אנשים נוספים מבלי לפרק את החבילה. לפעמים בנפרד, לפעמים מכניסים אנשים למיטה המשותפת, כל זוג והבחירות שלו. רדיקלי? אולי. אין ספק שזה נוגד את כללי החברה כפי שאנו רגילים אליהם. אבל אם חושבים על זה, אחת הבעיות הקשות שיש בזוגיות היא השחיקה והשעמום שלפעמים משתלטים על החיים אחרי שנמצאים באותה זוגיות הרבה זמן. זה לא אומר שאין אהבה וחברות עמוקה בין השניים אבל לפעמים החיפוש אחר ריגושים חדשים יכול ליצור בקיעים עמוקים ואף לסיים קשר נהדר. אז אחת הדרכים שזוגות מצאו להתמודדות היא הכנסת הריגושים בהסכמה.

יחסים פתוחים: מתי הקנאה עלולה להשתלט על הזוגיות?

אולי צריך ללכת אחורה ולשאול שאלה יותר חשובה: האם היחסים הפתוחים הם בהסכמתם של שני בני הזוג? זו צריכה להיות השאלה הראשונה כי במידה ואחד מהצדדים איננו נכנס לאורח החיים הזה בלב שלם אז ייתכן כי הקנאה תשבור את הלב מהר מאוד. ולכן חייבים לפני הכל לשמר את ערוצי התקשורת בין בני הזוג פתוחים וכנים לחלוטין ולא להיכנס להרפתקאות שלא שני הצדדים שלמים עימן. קנאה היא התחלה של משבר שעלול להביא אתכם לכביש ללא מוצא ועל כן היו חכמים כבר בהתחלה. בנוסף, גם אם שני בני הזוג מסכימים על יחסים פתוחים, יש לנהוג בדיסקרטיות ורגישות גם בנושא הזה. אין צורך לנפנף באנשים שהוכנסו לקשר (אלא אם זה חלק מהריגוש, אז שוב – לדבר לדבר לדבר על זה). והדבר האחרון, החיישנים שלנו בתוך זוגיות עמוקה וארוכה לרוב מאוד מחודדים, ואם נרגיש שבן הזוג מתלהב קצת יותר מידי מהרומנים הנוספים שלו (ובמיוחד אם הוא נהנה מבחורה אחת ספציפית קצת יותר מידי) – אזי מפלצת הקנאה תרים את ראשה המכוער.

קנאה בריאה מול קנאה הורסת

למי שבקיא קצת בסרטי פורנוגרפיה ובכלל בפטישים והעדפות מיניות יודע שאחת הפנטזיות הגבריות (בעיקר גבריות, פחות אצל נשים) היא כיצד גבר אחר לוקח את האשה שלהם ועושה בה כרצונו בעודו מתבונן. קנאה מסוג זה יכולה להיות ריגוש מטריף עבור בני זוג במערכת יחסים פתוחים ורק לשמר את הקשר המיני ובכלל. באופן כללי מעט קנאה הדדית בריאה וגורמת לבני הזוג להרגיש שהם חשובים ואהובים. אולם צריך להיזהר מלחצות את הגבול למקום בו קנאה נהיית שורפת ואובססיבית ואתם מוצאים את עצמכם חושדים בבן הזוג כל הזמן, מחטטים לא בדברים האישיים, עוקבים אחריו ומפרשים כל מילה שלא לכיוון השלילה והאשמה. היזהרו מקנאה כזו, אין לה אף פעם סוף טוב.

אז איך מתמודדים עם קנאה שורפת?

מודעות הינה הדבר הכי חשוב. תהיו מודעים להתקפי הקנאה שלכם כדי לדעת לעצור רגע לפני שאתם מתפרצים ולהבין באמת האם הקנאה מוצדקת והאם בן הזוג שלכם באמת עשה משהו לא בסדר? בנוסף, וזה אנחנו חוזרים ומדגישים – דברו על הדברים. שתפו את בן הזוג במה שמפריע לכם לפני שזה גדל ויוצא מכלל שליטה. כשהבעיה קטנה יש לה פתרון כמעט תמיד אז תפסו את זה בזמן.

איך להתמודד עם קנאה במערכות יחסים פתוחות
דרגו את הכתבה

תגיות: , ,

קטגוריה: יחסים

השאר תגובה

*