איך לחגוג את חג פסח כשההורים גרושים?

| 21 במרץ 2012 | תגובה אחת

נתחיל מלומר שגירושין הם טלטלה מאוד גדולה למשפחה, אולי אחת הקשות שיכולה משפחה לחוות. אחוזי הגירושין לצערנו הולכים ועולים והתופעה מתרחבת. ההחלטה לפרק את המשפחה, במובן מסוים, מגיעה מכל מיני מניעים שלא ניכנס אליהם כאן למרות שהם חשובים מאוד. מה שיותר חשוב, עם זאת – זה האופן בו מתמודדת כל משפחה עם התהליך ועם תוצאותיו.

אולי הדבר היחיד החיובי שיוצא מהגדילה בהיקף התופעה הוא גם התפתחות בידע והתובנות על כיצד להתמודד עם התופעה באופן הבריא ביותר שישאיר את כל בני המשפחה מצולקים כמה שפחות ויאפשר להם לחזור ולהיות מאושרים גם תחת התנאים הלא אידיאלים של הורים שחיים בנפרד או אף עם בני זוג חדשים, על כך נרחיב בהמשך.

גיל הילדים בעת גירושין

לפני שנפרט מעט יותר על התמודדות עם פסח (ובכלל עם חגים) כאשר הורי המשפחה גרושים חשוב לנו להתייחס בכמה מילים לנושא גיל הילדים שכן מאוד ברור לכולנו שהתמודדות עם גירושין משתנה מאוד עבור הילד לפי גילו ובשלותו. בגדול ניתן לומר, וזה נתמך על ידי מחקרים רבים בנושא, שככל שגיל הילדים צעיר יותר כך מידת ההסתגלות שלהם לטווח הארוך הינה טובה יותר. במידה וחס וחלילה אתם ניצבים בפני סיטואציה משפחתית שכזו, שווה לעשות מחקר קצר בכתבים המקצועיים או להתייעץ עם אנשים שמבינים בתחום כיצד הכי טוב להתמודד עם הנושא בהתאמה לגיל ילדיכם לפי הקבוצות הבאות – ילדים בגיל הרך (גילאי 3-5), ילדים בשנים הראשונות של בית הספר (גילאי 6-8), ילדים לקראת גיל ההתבגרות (גילאי 9-12) וילדים בגיל ההתבגרות המאתגר (גילאי 13-18). חכמינו אמרו 'ידע הוא כוח'. אי לכך ובהתאם לזאת ככל שתכינו את עצמכם יותר טוב לטלטלה המשפחתית ולהתמודדות היומיומית בעקבותיה, גם היא תהיה יותר יעילה והילדים יסבלו את המינימום ההכרחי.

פסח מגיע

כנראה שכל חג יהיה טעון ועמוס רגשות אחרי שעוברים גירושין, אולם פסח, בגלל שהוא חג מסורתי דתי ורוב המשפחות מתייחסות אליו מאוד ברצינות, ייתכן שהצביטה בלב והבעייתיות תהיה אף גדולה יותר ורגישה יותר. אז ראשית נמליץ, כמו שנאמר קודם, לדבר על כך מראש ולתאם את ההתנהלות כדי לשדר "עסקים כרגיל" עד כמה שניתן לילדים. ומכאן, נוכל לתת כמה רעיונות להתמודדות ביום עצמו, וזאת כמובן בהתאם למצב בין ההורים ולמידת הגמישות של ההורים והחברות ביניהם במידה ויש כזו (המצב האידיאלי כמובן).

  • בילוי משותף למרות הכל – במידת האפשר ואם היחסים בין ההורים מאפשרים זאת בצורה רגועה ונעימה, האפשרות לבלות כולם יחד בפסח היא הרצויה ביותר. לא חייבים להפוך את היום לאירוע גדול ומספיק להיפגש לבילוי קטן וסולידית. הרעיון הוא לשדר לילדים מסר מאוד מאוד ברור: גירושים או לא – אתם עדיין משפחה. אבא הוא אבא ואמא היא אמא, ומצב המגורים והזוגיות לא מפרק את התא המשפחתי המוכר והתומך.
  • חלוקת היום לשני בילויים נפרדים – מחלקים את היום לשני חלקים ושני בילויים שונים, אחד עם אבא ואחד עם אמא. מסבירים שוב כי המהות האמיתית היא בילוי זמן משותף, ואפשר להכפיל את הכיף ולבלות עם כל אחד מההורים זמן איכות בנפרד. שוב, התיאום בין ההורים לגבי מה שנאמר לילדים הוא חשוב ורצוי לדון בכך לפני שמגיע היום עצמו.
  • יום בילוי נוסף – אם לא מסתדרות שתי האופציות הראשונות אל תוותרו לחלוטין. במידת הצורך תחגגו בילוי פסח "נוסף" עם ההורה שלא זכה לבלות איתם ביום הראשון. ושוב, נסו להראות לילדים את היתרונות במצב המיוחד.
  • נסיים את הרשימה בטיפ קטן מה לא מומלץ לעשות – אל תפרידו את הילדים כך שכל אחד חוגג עם הורה אחר. זה ייצור מתחים ורגשות קיפוח ולא ישדר את המסר הכל כך חשוב שהמשפחה נשארת מאוחדת ברמה כזו או אחרת, ביום יום ובימים מיוחדים כמו יום המשפחה. אם אינכם בטוחים איך להמשיך, מה להגיד, התייעצו עם אנשי מקצוע.

תקשורת בריאה, הידברות ואהבה

אין פתרונות קסומים למצב כאוב כל כך כמו גירושין. בימי החגים וגם בפסח אכן הנושא נראה פתאום רגיש במיוחד. הטיפ החשוב ביותר להתמודדות הוא למען הילדים – להתאמץ ולהתעלות מעל הרגשות השליליים שיש בין ההורים כדי לשדר לילדים את המסר החשוב ביותר שאקוטי להם כדי להחלים ולהמשיך את חייהם בצורה הנורמטיבית ביותר לאחר המשבר: המסר הוא של אהבה ורשת ביטחון, שתמיד יהיו שם ולא הלכו לשום מקום. גם האהבה בין ההורים, חשוב להסביר, קיימת אבל באופן אחר. על ההורים להשאיר ביניהם את ערוצי התקשורת פתוחים ובריאים ככל הניתן, גם אם הדבר כרוך במאמץ ופשרות (בעיקר בענייני האגו). זכרו תמיד, זה למען הילדים.

איך לחגוג את חג פסח כשההורים גרושים?
דרגו את הכתבה

תגיות: , , ,

קטגוריה: יחסים

השאר תגובה

*