יש חיה כזו והיא לא בארון – על לסביות והומואים דתיים

| 2 במאי 2013 | אין תגובות

אחד הפרדוקסים הרציניים בחברה היהודית היא הדת מול החיים במודרניים במאה ה-21. היהדות והאמונה בדת ובהלכה מפוצלת היום לכל כך הרבה זרמים ופרשנויות, כבר כמעט בלתי אפשרי לעקוב. אחת הסיבות לכך היא העובדה שדברים רבים הרשומים במקורות ובתנ"ך שנכתב לפני אלפי שנים, אינם עולים בקנה אחד עם אורח חיים נורמטיבי של היום. איסורים רבים כבר לא נראים הגיוניים והדרך היחידה לתפור אותם היא להחליט על איזו פרשנות אתם הולכים מתוך אינספור המלומדים שבחרו לתת פרשנות בת ימינו לאיסורים והלכות עתיקים.

אחד הקונפליקטים הרציניים הוא נושא ההומוסקסואלית ובכלל נטייה מינית של גברים ונשים. לא מדובר כמובן בתופעה חדשה – מקדמת דנן היו גברים שהטבע הכתיב להם להימשך לגברים, ונשים שנמשכו לנשים. אבל האיסורים ומבנה החברה לא אפשרו את החופש שיש היום בחברה ככלל, לא רק בקהילות דתיות. אך אין מה לעשות – נטייה חד מינית הינה חלק מהטבע והיום אולי יש מקום לדיון אמיתי על כך כשהשאיפה היא למצוא את שביל הזהב בו גבר הומוסקסואל ואישה לסבית יכולים לחיות חיי אמונה ולאהוב את אלוהים על אף נטייתם המינית. היום זה אפשרי, זה קיים, זה מתרחב וטוב שכך.

הומואים דתיים – מקורו של האיסור

מה בדיוק נאמר בכתובים לגבי סקס עם בני אותו מין ולמה בכלל זה נחשב ל"חמור"? האם זה אותו דבר אצל גברים ונשים? ובכן, קודם כל – בעוד שבתנ"ך מופיע איסור מפורש על מגע פיזי מיני בין שני גברים, אין איסור שכזה לגבי נשים. אולם במקורות אחרים כמו בגמרא, ישנה התייחסות מעורפלת לכלל הנושא. במקרה של גברים, המחשבה שעומדת מאחורי האיסור היא האיסור המקורי לשפוך זרע לשווא. מאחר ואין פוטנציאל פרו ורבו בין שני גברים כמובן שמדובר בשפיכה ריקה לכאורה. אותו דבר לגבי נשים. הדת מעודדת מיניות רק בהקשר החד משמעי של הבאת ילדים לעולם ועל כן יש התנגשות. אבל, בעידן המודרני, אפשר להקים משפחה גם באמצעים אחרים ועל כן הדיונים ההלכתיים בנושא חייבים לעבור שינוי והתאמה. אם הסיבה העיקרית לאיסור היא נושא הקמת משפחה, יש לשנותו. הבעיה היא, שבין הפרשנים יש מי שמתקומם על אהבה חד מינית ללא שום קשר, וייתכן שזו מלחמה אבודה. עם זאת, יש היום לא מעט קהילות של דתיים שמאפשרות להומוסקסואלים מוצהרים לחיות בקרבה ומקבלות אותם. מפתיע, אבל נכון. ייאמר לזכות רבנים רבים שכבר אינם חומקים מהתמודדות עם הנושא אלא נותנים תשובות פרקטיות. נקווה למען שוויון הזכויות לחיים של כל אדם באשר הוא, כי המגמה הזו רק תתרחב.

איך אפשר להכיר אנשים חד מיניים במסגרת דתית?

כמו בהרבה דברים, גם בנושא ההיכרויות נותן האינטרנט מענה. בשנים האחרונות יש עליה בביקוש, במודעות וגם בפרקטיקה. יש יותר אתרים שעוסקים בנושא, פורומים, קהילות, וגם אתרי היכרויות לדתיים הומואים או לסביות. כמובן שניתן להיכנס לאתרי היכרויות רגילים של הקהילה הגאה למי שפתוח להכיר גם אנשים שאינם דתיים. השורה התחתונה היא וגם החדשות הטובות, שהימים החשוכים של הדת בנושא הומוסקסואליות כנראה מתחילים לקבל קצת אור, ויש היום דרך לחיות חיים עם אמונה גם אם בעלי נטייה הומוסקסואלית. יש לאן ללכת, יש עם מי לדבר, ויש איך להכיר אנשים באותו מצב ואפילו למצוא אהבה.

יש חיה כזו והיא לא בארון – על לסביות והומואים דתיים
2.3 (46.67%) 3 votes

תגיות: , , , , , ,

קטגוריה: גאווה

השאר תגובה

*