פותרים מחלוקות במערכת יחסים באמצעות ייעוץ זוגי

| 12 במאי 2013 | אין תגובות

כל מערכת יחסים, לרבות מערכת יחסים זוגית איננה יכולה להתנהל על מי מנוחות באופן תמידי. אפילו בני הזוג שנראים מאושרים יחד עוברים, לפחות מידי פעם, תקופות של חוסר שקט וחוסר נחת. קיומן של מחלוקות בין בני זוג, אם כן, איננה דבר מפתיע, אבל אין זאת אומרת שאין צורך להקדיש תשומת לב לאופן שבו פותרים אותן. אי הסכמות רבות מידי, שהופכות לעימותים ולמריבות עשויות להוביל לקשיים בזוגיות שהולכים ונערמים זה על גבי זה.

כאשר הקשיים נראים רבים מידי, עשויות המחלוקות להעיב אפילו על בסיס זוגי איתן. לכן, הדרך הטובה ביותר לשפר את הזוגיות היא לפנות לקבלת ייעוץ זוגי, אשר מתבצע באמצעות מטפל מוסמך. טיפול כזה, במקום הנכון ובזמן הנכון, יכול לחולל פלאים בזוגיות.

תקשורת בזוגיות

חשיבותו של טיפול זוגי נעוצה בכך שהוא מתבצע על ידי איש מקצוע אשר רואה את נקודות המבט של שני הצדדים. אי הסכמות רבות, גם כאלה שנראות מהותיות, מוסברות על ידי מטפלים זוגיים רבים כבעיה שהיא במהותה קצר בתקשורת. הבעיה עם אי הבנות מתמשכות, או גרוע מכך, עם חוסר תקשורת, נעוצה בכך שכל אחד מבני הזוג מתחיל לייחס לשני פרשנות לא נכונה. עם הזמן, הפרשנות של התנהגויות ואמירות לובשת צורה של וודאות, למרות שאין הדבר כך.

בכדי להסביר טוב יותר את הסיטואציה האפשרית, ניקח לדוגמא בן זוג שחזר מעבודה במצב רוח רע בשל וויכוח עם הבוס. בת הזוג מבקשת לדעת מדוע הוא לא בירך אותה לשלום ובמקום זאת התיישב מיד על הספה, מסוגר, והדליק את הטלוויזיה. הבעל, בתגובה, עונה בטון כועס שלא מתחשק לו לדבר ומתעטף בשתיקתו. בת הזוג מפרשת את ההתנהגות הזאת בכך שהוא לא אוהב אותה כמו פעם, ושהיא מתקבלת כמובן מאליו. הדוגמא הזו, אחת מיני רבות, אינה נראית חמורה כשלעצמה, שכן אם מדובר במקרה יחיד, הרי שבני הזוג עשויים לשכוח את המאורע בתור משהו יוצא דופן. אבל אם מדובר באירוע אחד מיני רבים, הרי שבמקרים רבים מביא הדבר לבקיעים בזוגיות. שיפור התקשורת ולמידת כלים שיעזרו לעקוף הנחות מוטעות, מסייעים לשקם גם מערכות יחסים בלבשו דפוס בלתי מוצלח.

פסיכולוג לשניים

טיפול זוגי, בניגוד לטיפול אישי, שם במרכז לא את המטופל הבודד כי אם את מערכת היחסים הזוגית. יעוץ פסיכולוגי שנועד לסייע לזוגות צריך לקחת בחשבון שתי נקודות מבט, שתי תפיסות עולם, שתי מערכות של אמונות. ייעוץ עם פסיכולוג קליני מסוגל לפתור מחלוקות זוגיות, אפילו כאלה שמתמשכות לאורך זמן ונראות סבוכות במיוחד, מפני שגורם חיצוני, אובייקטיבי, שנותן מקום של כבוד הן לגבר והן לאישה, יכול להפריד בין הטפל לעיקר.

יועץ זוגי יכול לסייע לבני הזוג לפנות ולטפל תחילה בדברים הבסיסיים ביותר, אלה שחשובים לכל אחד מהם במיוחד, ולהשאיר את העיסוק בדברים פחות דחופים לשלב הבא. השלב הבא נוצר כאשר בני הזוג מקבלים את הרגשת המסוגלות – הם למדו כיצד לפתור מחלוקת אחת, ובאופן דומה, הם יצליחו לפתור גם מחלוקות נוספות בהמשך.

ד"ר רוני עופר – פסיכולוג קליני מדבר על טיפול זוגי

פותרים מחלוקות במערכת יחסים באמצעות ייעוץ זוגי
5 (100%) 1 vote

תגיות: ,

קטגוריה: יחסים

השאר תגובה

*