מפחדת לצאת עם גברים? יתכן שיש לך פחד מדייטים

| 12 ביוני 2012 | תגובה אחת

את כבר בת 32 ועדיין לבד, זה לא שאת לא מושכת, אבל את עובדת מהבית ואין לך יותר מידי הזדמנויות לפגוש אנשים וגברים בפרט. הדרך היחידה עבורך להכיר את בן הזוג שלך היא לצאת לדייטים, אבל את פוחדת, לא סתם דואגת, אלא פוחדת ממש, הלב דופק בפראות, את לא מצליחה לדבר, יש לך בחילה ואת לא מסוגלת להכניס כלום לפה, את מקבלת סחרחורת איומות וכל מה שאת רוצה הוא לברוח… יתכן ויש לך פחד מדייטים!

זירת ההיכרויות והדייטים אינה פשוטה או בהכרח נעימה לכל אדם. יש מי שמוצא את החיובי והמרגש בלהיפגש ולהכיר אנשים חדשים וזאת מבלי להיכנס ללחץ, עם חיוך קליל והבנה, שלפעמים זה עובד ולפעמים לא ממש ואז כל אחד ממשיך לדרכו ושום דבר לא קרה. אצל יונית זה לא עובד כך. "רק המחשבה על לצאת לדייט גורמת לי דפיקות לב חזקות, סחרחורת ובחילה, אז איך אפשר ליהנות מכזה דבר ואיזה סיכוי יש לי להכיר מישהו בצורה הזאת." עיניה של יונית מתמלאות דמעות כשאני שואלת אותה אם יש לה פוביה חברתית כלשהי, והיא עונה "לא, כלום. כשאני עם חברות או חברים הכל מצוין, אני צוחקת וחופשייה עד הרגע שמישהו אומר לי "יונית, אני רוצה להכיר לך מישהו" ואז אני קופאת והכל מתקלקל. אני חושבת שאולי אני מפחד מגברים…"

"פחד מדייטים," מורכב מפחדים שונים שלמעשה יש לכולנו אבל אצל נשים וגברים מסוימים הפחדים הללו מוגברים ומערך הגוף נפש שלהם כל כך מהיר בהקשר הזה שעוד לפני שהם הבינו למה, הופכת המילה "דייט" לסיוט פיזי עבורם

פחד משיפוטיות

אחת הסיבות שיכולות להביא נשים וגברים כאחד לחוות את מה שנקרא "פחד מדייטים" הוא הפחד משיפוטיות. התעמקות ונבירה בעבר, עלולה לחשוף הורה אחד או שניים שתלטניים וביקורתיים וכאב איום המתלווה אצל הילד/ה לחוויית השיפוטיות שלהם. הכאב הזה לא נעלם אם הוא לא מטופל ומועמד במקומו להטעמת הערכה עצמית חיובית. שיפוטיות של הורה גורמת הרבה פעמים לילד להאמין לדברי אותו הורה ולהתחיל לשפוט את עצמו באותה הצורה ולהכאיב לעצמו. יציאה לדייט משמעותה מפגש עם אדם שעומד לשפוט אותנו מבחינת מראה חיצוני, ריח, מילים היוצאות מפינו, תנועות ושפת הגוף שלנו וכן הלאה. אם אדם נוהג להיות ביקורתי כלפי עצמו באופן מסרס, קרוב לוודאי שהוא יהיה בטוח שהאדם מולו עומד לראות את כל מה שהוא מאמין שלא טוב בו, אז איך אפשר לצפות שפחד מקפיא לא יציף אותו.

פחד מדחייה

כולנו חווינו אותה, את הדחייה. מילדים שלא רצו לשחק איתנו במגרש המשחקים, בגן, בבית הספר, מאחים גדולים שכל הזמן דחפו אותנו ולא רצו את חברתנו, מהורה שעזב את הבית והשאיר אותנו מאחור ועוד ועוד אין סוף של דחיות, שלימדו חלק מאיתנו שאין טעם בלקחת סיכון ולהיפתח כי זה נגמר בדחייה ובכאב. רובינו מתמודדים עם הפחד מהדחייה ובדרך זו או אחרת אוספים אומץ ופותחים את ליבינו שוב, כי אולי בפעם הזאת זה יהיה אחרת. אבל יש מי שהופכים מבועתים מעצם המחשבה על אפשרות של מפגש עם כאב הדחייה, כי מבנה האישיות שלהם הוא כזה שהם האמינים לכך שדחו אותם כי הגיע להם. ואם הגיע להם בפעמים הקודמות אז למה שזה לא יקרה שוב? מדוע שהפעם זה יהיה שונה ואם כן, מדוע העמיד את עצמי מול כאב הדחייה, כשאני בטוח שהוא יקרה שוב.

דייטים מהעבר

לגברים, אני בטוחה, יש את סיפורי הבעתה שלהם מדייטים לא מוצלחים וגם לנשים יש לא מעט סיפורים כאלה וביניהם סיפורים על אלימות, שקרים וכך הלאה. כאשר באמתחתכם חוויות עבר קשות שכאלה, הרי שברור מדוע תוצפו זיעה קרה מעצם הרעיון של מפגש נוסף עם אדם שעלול לפגוע בכם כך. במקרה של יונית, אחרי ירידה לעומקם של דברים הגיע המטפל שלה להבנה כי זו היא הסיבה העיקרית לתגובתה לרעיון הדייט. מסתבר שבעברה קבעה יונית פגישה עיוורת עם גבר, שהכיר לה קולגה שלה במשרד עורכי הדין בו היא עובדת. אחרי כמה שיחות טלפון שהפכו לאינטימיות יותר ויותר, קבעו השניים להיפגש בדירתה לארוחת ערב שהיא תכין. הגבר החביב אכן הופיע בזמן והערב היה נעים ובסופו, הם התנשקו. הוא ציפה ללילה של סקס סוער והיא רצתה לסיים את הערב בנשיקת לילה טוב רומנטית ולהשאיר טעם של עוד. כשאמרה לו זאת הוא צחק לה בפנים וקרא לה בשמות גנאי, לא לפני שניסה לכפות את עצמו עליה. כמובן שהיא נותרה מזועזעת, אבל המשיכה בחייה כאילו כלום לא קרה וקברה את הזעזוע והפחד עמוק בפנים. המקרה ארע לפני חמש שנים ומאז התחילו תופעות החרדה שלה מפני יציאה לדייט עם גבר. יונית שפשוט הפסיקה לצאת עם גברים מאז לא קישרה בין הדברים מפני שלא עלה בדעתה שערב נורא אחד עם גבר חדל אישים, עלול היה ליצור כזאת תגובה טראומתית.

אם את חווה "פחד מדייטים," כדאי ורצוי לא לבזבז זמן וללכת לאבחון וטיפול אצל אנשי מקצוע, כי לכולנו מגיע למצוא אהבה ואם בדרך צריך לעבור את שלב הדייטים, עדיף ליהנות ממנו ולא לסבול.

מפחדת לצאת עם גברים? יתכן שיש לך פחד מדייטים
דרגו את הכתבה

תגיות: , , , ,

קטגוריה: הכרויות

תגובות (1)

טרקבק URL | תגובות RSS

Sites That Link to this Post

  1. איך להתמודד עם חרדה מדייט ראשון? : Capiyot | 20 בנובמבר 2014

השאר תגובה

*