פורטרט של זוג נשוי במערכת יחסים פתוחים

| 17 ביוני 2012 | תגובה אחת

מערכת יחסים פתוחים באופן כללי זה נושא שנוי במחלוקת. אם תשאלו סתם ככה אנשים סביבכם מה דעתם על כך רוב הסיכויים שתשמעו תשובה שלילית. "אולי לאחרים מתאים, אבל לא בשבילי". סקר קצר שעשינו בעצמנו העלה בדיוק את התוצאות הללו, וניסינו לחשוב – למה זוגות מפחדים מזה כל כך? גם אם אחד הזוגות ששאלנו מנסה את דרך החיים הזו הם בטח לא יודו בכך. למה? ובכן ניסינו לבנות עבור המסוקרנים מביניכם מעין פורטרט של מערכת יחסים פתוחה שכזו. אם נפתח צוהר קטנטן ונציץ, מה נראה? ולמה זה נושא שמדובר רק בחדרי חדרים?

מה זו בכלל מערכת יחסים פתוחים

ובכן זוג שחי במערכת יחסים פתוחה זה למעשה זוג שבוחר להיות עם עוד פרטנר או פרטנרים למיטה חוץ מבן או בת הזוג. לפעמים זה רק אחד מבני הזוג, לפעמים שניהם. אורח חיים שכזה מתאים לאנשים בעלי אופי מסויים ובעיקר זוגות מאוד יציבים שיודעים מעל ומעבר לכל ספק שהם נשארים ביחד מרצון ולא חשוב מה החוויות שהם חווים מחוץ למסגרת הזוגית שלהם. יש הטוענים כי יחסים פתוחים הם לא סתם משהו ריאלי ואפקטיבי אלא שיש זוגות שלא היו שורדים יחד אם לא היו מנהלים אורח חיים שכזה ששומר על הגיוון ועל הגחלת חמה ולוהטת (אולי בזכות הקנאה אפילו!).

מותק היום אני לא ישנה בבית…

אז האם ככה זה באמת מתנהל? הכל על השולחן, הכל נאמר, אין סודות? האם זה מגיע לרמה של החלפת חוויות אפילו? אולי חוויות משותפות (חילופי זוגות או הכנסת בני זוג נוספים למיטה הפרטית)? כמספר השאלות כך גם מספר האפשרויות וכל זוג בוחר את אורח החיים שהכי מתאים לו. יש כל מיני דברים שכדאי להיות רגישים אליהם ולשים לב כדי שהמבנה הזוגי המיוחד הזה יעבוד. כללי דיסקרטיות מוסכמים מראש, תקשורת שוטפת לטוב ולרע וכמובן כל נושא הקנאה שהיא אולי האויב הכי גדול להצלחה של אורח חיים כזה – כל אלו חייבים להיות על השולחן בפתיחות וכנות.

הקנאה בזוגיות – ביחסים פתוחים ובכלל

קנאה היא אחד האויבים הכלליים של זוגיות בכלל ולא רק ביחסים פתוחים. אנחנו באופן טבעי טריטוריאליים על בני הזוג שלנו ולא היינו רוצים שאף אחד אחר יהיה בעל זכויות אינטימיות כמו שלנו יש. אולי זו אחת הסיבות העיקריות מדוע קיום מערכת יחסים פתוחים היא אינה עניין של מה בכך ומעט מאוד זוגות חיים אותה בהצלחה ולאורך זמן. מהי קנאה בעצם? קנאה היא אינה דבר אחד – היא בליל של רגשות שונים. קנאה יכולה לגלם חוסר ביטחון שלנו במערכת היחסים ובכלל כבני אדם. קנאה יכולה להעיד על פחדים שלנו של איבוד המקום או איבוד בן הזוג שלנו. קנאה יכולה להצביע כי קיים חוסר אחר במערכת הזוגית – הזנחה כלשהי, חוסר תשומת לב. אם קיימת קנאה והיא מגיעה לרמה שמפריעה לתפקוד השוטף וגורמת למצוקה לפחות אצל אחד מבני הזוג אם לא אצל שניהם, יש לתת עליה את הדעת ולראות מאיפה היא נובעת ואיך אפשר לצמצם אותה למינימום. ושלא תבינו לא נכון – מעט קנאה היא דבר בריא. כשמישהו מקנא לנו זה אומר שאכפת לו מאיתנו. פשוט צריך לשים לב שהמפלצת ירוקת העין נשארת בפרופורציה ואינה גורמת לנזק ולחוסר אמון. בעיקר אם הוחלט על אורח חיים פתוח.

להיכנס לזה מהסיבות הנכונות ו..ביחד

כמו שלא מביאים ילד לעולם אם אנחנו בטוחים שאנחנו מעוניינים לגדל אותו כך, גם עם יחסים פתוחים. הדרך היחידה בה יכול זוג לשרוד ואף ליהנות ממערכת יחסים פתוחה שכוללת מאהבים ומאהבות נוספים זה אם הם נכנסים לכך מהסיבות הנכונות ואם שני בני הזוג בעניין. האם יש סיבות נכונות בכלל? בהחלט! בני זוג שנמצאים יחד שנים רבות וביססו ביניהם מערכת יחסים יציבה, אוהבת וחברית שמבוססת על שיתוף פעולה ותמיכה הדדית תוכל לשרוד זאת. אבל למה בכלל להיכנס לזה, אתם ודאי שואלים. ובכן כל אותן שנים ארוכות של זוגיות, טובה ככל שתהיה, מגיעות בסוף לידי מיצוי בהיבטים מסוימים, בעיקר הפיזיים. ישנה שחיקה, ישנו חיפוש אחר גיוון. אז אם הזוגיות מצוינת אבל שני בני הזוג מרגישים שהגיע זמן לנער טיפה את הסירה כדי להפיח רוח חיים, אזי כנראה שהם בשלים לנסות משהו מחוץ לקופסא כמו יחסים פתוחים. כמובן כדאי להתחיל מאוד בזהירות, בהדרגה, לבחון את התחושות אצל שני הצדדים. רואים כי טוב? מעולה, שאו ברכה ונאחל רק טוב. ולא לשכוח כמובן לשמור על כללי הזהירות והבטיחות בקיום יחסי מין מחוץ לנישואים כדי לשמור על הבריאות של כולם.

פורטרט של זוג נשוי במערכת יחסים פתוחים
דרגו את הכתבה

תגיות: ,

קטגוריה: יחסים

תגובות (1)

טרקבק URL | תגובות RSS

Sites That Link to this Post

  1. החשק לסקס ירד? | Capiyot | 1 בנובמבר 2012

השאר תגובה

*