תופעה: צעירים מחפשים אהבה בלי חתונה

| 22 באפריל 2012 | תגובה אחת

הוא אוהב אותה והיא אותו, זה נחמד, שר ארקדי דוכין מזמן. והשאלה המשלימה שלרוב מגיעה מיד אחר כך (החברים והחברות, מהדודה, מאבא ואמא, כאילו יש רשת קונספירציה מתואמת היטב בדברים האלו) – אז אם אוהבים, למה לא מתחתנים? אנחנו הישראלים חברה מאוד חמה קרובה ומגובשת. היהדות הדומיננטית בארץ היא היחצ"נית מספר אחד של מוסד הנישואין! ביהדות הנישואין הם דרך להגשמה עצמית וזוגית, הדרך להתקדם, הדרך לבנות את החברה ואת הארץ. מה, לא ככה? אז נשארת השאלה, מה קורה לצעירים של היום שמפה לשם מעלים לאט אבל בטוח את הגיל הממוצע לנישואין? העלינו כמה סיבות אפשריות.

סיבה ראשונה – העבודה היא חיי

התרבות המודרנית והמהירה של היום מכתיבה סדר עדיפויות בחיים שהוא שונה מאוד מפעם. אם פעם כל בחורה חונכה לפנטז על שמלת כלה ותינוקות מגיל 7, היום מעודדים אותה לנסות להתקבל לקורס טיס, בהמשך ללמוד לתואר ראשון שני ושלישי ברצף אם אפשר כדי אחר כך להגיע לעמדת ניהול ולהרוויח יפה. זה מעורב עדיין כמובן בערכים מסורתיים יותר של הקמת משפחה (אין הרבה הורים שלא רוצים נכדים מילדתם האהובה) אבל הלחצים המקצועיים הולכים וגוברים. גם הגברים חווים לחץ כזה ממש ובשל תחרות גוברת על מקומות עבודה מקצועיים ושפע בכוח אדם איכותי – הדרישות בעבודה נהיו כאלה שזה לא חריג בכלל למצוא גברים צעירים שנשארים במשרד עד השעות הקטנות, דרך קבע. ואם לא יעשו זאת יפסידו את הקידום שרצו. אז איפה בדיוק תכניסו לזה אשה שרוצה שהגבר שלה יחזור הביתה ויחליף אותה עם הילדים, אמבטיות וסיפורי לילה טוב? עזבו את זה, איפה בכלל יש לו זמן לצאת לדייטים?! הוא פוגש בנות בברים בסוף השבוע, נכנס איתן למיטה וחוזר ביום ראשון למשרד ללא בחורה קבועה. הרומנטיקה, החיזור והשאיפה להתמסדות יצאו לחופשה ארוכה ולא ברור מתי ישובו, אם בכלל.

סיבה שנייה – השפע המבלבל

אחד הסממנים הנוספים של אורח החיים המודרני של הצעירים הוא עידן בו יש שפע מהכל והכל זמין ומיידי. ואנחנו מתכוונים פה גם להיכרויות גברים – נשים. תרבות היציאות של הצעירים היום (בעיקר בערים הגדולות שם אחוז הרווקים והרווקות גבוה מהממוצע אבל לא רק), תרבות ההיכרויות באינטרנט, תרבות הרשתות החברתיות. אנחנו היום קרובים יותר גיאוגרפית אחד לשנייה ועם זאת רחוקים מרחק שנות אור בשל כך מקרבה ואינטימיות. אנשים יוצאים לעשרות אם לא מאות דייטים במהלך השנים, ולא מתמסדים. אחת הסיבות המובהקות לכך היא התחושה שתמיד תוכלו למצוא "משהו יותר טוב". איזו בחורה מקסימה פגשתם – אם פגשתם כזו נחמדה, בטוח יש אחת שתהיה אפילו יותר נחמדה. איזה גבר מדליק הכרת – אם הוא הגיע אליך, בטח יש אחד יותר מוצלח בדרך, אל תבזבזי את הזמן שלך. בקיצור, כולנו כל הזמן חיים בתחושת אי סיפוק כרוני כי הכל זמין לנו ואנחנו מחכים לראות כמה עוד נוכל להשיג. בחיים ובזוגיות. תופעות לוואי כמו אחוז עולה של בגידות מרחיקות גם הן את מוסד הנישואין.

סיבה שלישית – איבדנו אמון במוסד

הסיבה השלישית והעצובה משהו, היא הנסיקה באחוז הזוגות שמתגרשים. הסטטיסטיקה הממוצעת היום – נשים מתחתנות בגיל 27, מתגרשות בגיל 38 (כמה כאלו אתם מכירים?). אחד משלושה זו הסטטיסטיקה שזה מאות ואלפי משפחות מפורקות כל תקופה וזה מכניס פיק ברכיים רציני לזוגות צעירים ומאוהבים מדוע בכלל להתחתן? טוב לנו יחד, למה להכניס אלמנט בעייתי שאחר כך יכניס בעיות. ומי אמר שבכלל צריך להתחתן בשביל להביא ילדים. וכך צעירים רבים מגיעים למצב שבו הם מחפשים אהבה, זוגיות ויציבות, אבל אל תבקשו מהם להתחתן כי כמות הזוגות הגרושים שהם מכירים הולכת וגוברת (סיכוי טוב שהם עצמם מגיעים מבית עם הורים שהתגרשו) וזה נראה להם טקס מיותר שעבר זמנו.

אז למה להתחתן?

האמת שקשה לנו לתת עצה אחת חד משמעית למה כן או לא. אנחנו מאמינים שזה עניין אישי שמשתנה בין זוג לזוג. אם תרגישו שזה נכון לכם – לכו על זה. העצה היחידה שיש לנו לחלוק היא לוודא ששניכם באותו ראש. כי אם צד אחד רוצה מאוד להתחתן והשני רוצה רק עוד עשר שנים אם בכלל, אז בסופו של דבר תהיה פגיעה רצינית ולא בטוח שתשרדו. אז צריך להיפגש באמצע. זכרו, חתונה היא לא רק ערב אחד מפואר של ריקודים ושמחה, אלא הצהרת כוונות לחיים יחד ושותפות אמיתית של שני אנשים. תחיו את חייכם שלכם ואל תפזלו לצדדים כדי להחליט מה מתאים לכם. והעיקר? תאהבו ותשמחו אחד בשני, עם או בלי תעודות!

תופעה: צעירים מחפשים אהבה בלי חתונה
דרגו את הכתבה

תגיות: , , ,

קטגוריה: יחסים

תגובות (1)

טרקבק URL | תגובות RSS

  1. משה עובדיה הגיב:

    למה לא, יש כמוני אנשים שא מאמינים במוסד הנישואים בגלל הורים שהתגרשו וניתן להבין זאת.
    אני אתחתן רק בגלל שאני רוצה להצליח ולהוכיח אחרת.

השאר תגובה

*